Početna strana > Hronika > Mirko Cvetković: Ništa od hitnog postupka za Rezoluciju UN!
Hronika

Mirko Cvetković: Ništa od hitnog postupka za Rezoluciju UN!

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. oktobar 2008.
Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da Međunarodni sud pravde neće po hitnom postupku razmatrati legalnost jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

"Naknadnom proverom sam utvrdio da (Rezolucija UN usvojena na inicijativu Srbije) neće ići po hitnom postupku, tako da ćemo morati da čekamo nekoliko godina", rekao je Cvetković na konferenciji za novinare, povodom 100 dana rada Vlade Srbije.

Međunarodni sud pravde primio je u petak, 10. oktobra, zahtev Generalne skupštine UN usvojen u Njujorku 8. doktobra, za savetodavno mišljenje o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu s međunarodnim pravom.

Profesor Tibor Varadi ocenio je prethodno da, ukoliko MSP stane na stanovište da je proglašenje jednostrane nezavisnosti Kosova i Metohije suprotno međunarodnom pravu, sadašnje stanovište Srbije bi postalo potvrđeno stanovište međunarodnog prava, ocenio je .

Varadi, profesor međunarodnog prava, je u u članku "Politici" ukazao da će rezultat razmatranja u MSP biti savetodavno mišljenje, a pošto je reč o krupnom i dalekosežnom pravnom stavu on veruje da će sud u Hagu "tom zadatku pristupiti sa punom strucnom odgovornošću."

Varadi je primetio da mišljenje MSP, po sebi, naravno ne može da vrati Kosmet, ali bi, prema profesoru, odluka takođe imala samo deklarativan značaj da je Srbija tužila neke zemlje koje su priznale ilegalni akt privremenih institucija samouprave u Prištini.

"Da smo tužili, recimo Belgiju (ili bilo koju zemlju), što je priznala Kosovo, efekat naravno ne bi mogao biti vraćanje Kosova, već bi sud u najboljem slučaju odlučio da je priznanje protivno međunarodnom pravu," primetio je Varadi, koji je bio pravnom timu Srbije u višegodišnjem procesu koji je Bosna i Hercegovina svojevremeno pokrenula pred MSP.

Varadi smatra da je pitanje koje je Rezolucijom Generalne skupštine UN sada postavljeno MPS, direktnije i pažnja je usredsređena na samo proglasenje nezavisnosti, a ne što je nekoliko država priznalo taj čin koji zvanični Beograd ocenjuje kao nezakonit.

Prema profesoru Varadiju, ukoliko bi u svom savetodavnom mišljenju MSP stao na stanovište da je proglasenje nezavisnosti Kosmeta suprotno međunarodnom pravu, to bi bio veoma krupan događaj.

"Time bi nastala šansa da se pitanje ponovo otvori," primetio je Varadi, koji je zaključuje da ne vidi kako bi Srbija do te šanse mogla da dođe drugim putem nego stavom MSP.

(MONDO)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner